Biblie

Siloam – sadzawka, której nie można odkopać.

2 września 2015
Krzysztof
Krzysztof
Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata

To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego i rzekł do niego : Idź i obmyj się w sadzawce Siloam – co się tłumaczy Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc.   Jana 9;5-7

Przez wiele lat turyści zwiedzający Jerozolimę byli prowadzani do szczególnego miejsca – sadzawki Siloam, przy której Jezus uzdrowił człowieka, który był niewidomy od urodzenia. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że „sadzawka” która była wskazywana jako miejsce dokonania uzdrowienia przez naszego Zbawiciela była jedynie przedłużeniem kanału nawadniającego a niewielki zbiornik został zbudowany w okresie bizantyjskim a dokładnie w V wieku od narodzenia Chrystusa a nie jak opisane jest w 2 Księdze Królewskiej za czasów Ezechiasza w VII wieku przed narodzeniem Zbawiciela.

A czyż pozostałe dzieje Ezechiasza, cała jego działalność i to, jak zbudował sadzawkę i wodociąg i sprowadził wodę do miasta – nie są opisane w Księdze Kronik Królów Judy?
2 Księga Królewska roz.20 wers 20.

.Ten niewielki zbiornik był niczym innym jak przedłużeniem tunelu Ezechiasza, którego dalszy fragment był zasypany i zniszczony.

siloam1

Powyżej zdjęcie „poprzedniej” sadzawki Siloam
W roku 2004 dr.Eli Shukron prowadzący wykopaliska dotyczące Miasta Dawidowego zainteresował się robotnikami zajmującymi się naprawą rury drenażowej niedaleko wykopalisk, które prowadził. Okazało się że robotnicy uderzyli koparką w płyty znajdujące się w okolicy naprawianej i rury co Shukron natychmiast wykorzystał i zaczął prace na tym terenie i jak się później okazało odnalazł ogromne schody prowadzące do sadzawki, której – jak się okazało podczas badań – wiek datowano dokładnie na wiek panowania Ezechiasza !
siloam2
Wykopany fragment sadzawki można podziwiać dzisiaj.
Jak się później okazało znaleziono także brakujący fragment tunelu doprowadzającego wodę do sadzawki.

Niestety mimo ogromnej wartości nie tylko mającej ogromne znaczenie dla nas jako wielbicieli naszego Pana i Zbawiciela ale i dużej wartości historycznej nie można basenu odkopać w całości abyśmy mogli go podziwiać w pełnej okazałości ( odkopany fragment ma około 68 metrów szerokości ), ponieważ na przeszkodzie stoi … kościół.

A dokładnie kościół prawosławny, który ma w tym miejscu ogródek i mnisi zamieszkujący ten teren mimo próśb i negocjacji, które trwają przeszło 10 lat nie chcą słyszeć o wykopaliskach w tym miejscu co jest jednym z wielu dowodów, że kościoły mają w głębokim poważaniu Boga oraz dowody tak blisko związane z Jezusem, które przy ukazaniu ich w pełnej krasie mogłyby otworzyć oczy wielu niedowiarkom traktującym Biblię jak zbiór bajek i skierować ich w dobrą stronę.

13 Comments. Leave new

Ciekawe spostrzeżenie Krzysiu. To tak jak z górą Boga ” Prawdziwa góra Boga zakazana archeologia ” – artykuł Rafała, oby jak najmniej ludzi znało cudowne miejsca niesamowitych wydarzeń związanych z Bogiem. Oni w wielu miejscach położyli swą wielka, czarną stopę, mniemając, że mają do nich prawa autorskie. Wiecie co stoi na ukochanym wzgórzu Boga, na Syjonie, otóż czarna stopa wybudowała tam ” Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny” w IV w. dedykowany Maryi !http://www.horyzonty.misjesac.pl/content/view/2077/42/
Jak myślicie czy on dla Boga jest „ohydą”? – odpowiedź w słowach Boga – Być wiernym Bogu.
Dobry materiał Krzysiu, pozdrawiam :)

Odpowiedz

To jedno z wielu miejsc, o którym nie usłyszy się w żadnych mediach, ponieważ są one pod kontrolą szatana, natomiast o nowych posągach „ojców świętych” czy maryjek to robi się niesamowity szum medialny i promocję kościołów i religii, które są coraz bardziej „tolerancyjne dla odmienności” choćby decyzja białego władcy o odpuszczaniu grzechów za aborcję na przyszły rok. To dla nas jest obrzydliwe a co dopiero dla naszego Pana.

Odpowiedz

A kim on jest, że uzurpował sobie rolę sądzenia ludzi i odpuszczania grzechów, gdzie to jest napisane, że ma do tego prawa, kto tak powiedział !!! Według czyjego prawa to robi, chyba szatana to się zgodzę.
A co mówi Bóg ?
” Niechże ten, który wyrządza szkodę nie ustaje w jej czynieniu, a kto jest skalany niech się dalej kala. Kto jest sprawiedliwy, niech wzrasta w sprawiedliwości, a święty niech się bardziej uświęca. Oto nadejdę niebawem, a zapłatę mam ze sobą, abym oddał każdemu według uczynków jego. Jam jest Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec.” Obj. 22,11

Tak Krzysiu szatan robi furtkę dla przykazania Boga – nie zabijaj
On mówi tak, można zabić, bo to, bo tamto. Zawsze można znaleźć jakieś „ale” ,aby złamać Prawo Boga.

Odpowiedz

Faryzeusze oskarżali Jezusa przy uzdrowieniu paralityka jakim prawem odpuszcza grzechy – ludzie oskarżali Chrystusa ! A dzisiaj współcześni faryzeusze i słudzy szatana robią to publicznie, bez zażenowania i przy pełnym poparciu elit rządzących.
Niech Pan przybywa jak najszybciej.

Odpowiedz
Andrzej Kojder
4 września 2015 13:33

O kurde, nieźle. Jak ja nieraz bym chciał żeby wszyscy z tego bagna wyszli.
No ale nie umiem, muszę polegać na tym kto umie a i tak nie wszyscy wyjdą :-)

Moja Babcia niedługo chyba umrze bo raczej nie sądzę (nie wierzę) aby lekarze uzdrowili ją. Jest po udarze w szpitalu. Tak bym chciał żeby się odwróciła od tego bałwochwalstwa.

Mogę się tylko modlić do tego który potrafiłby to uczynić.
Babcia już dożyła wieku 95 lat (prababcia 99) i cóż nie chciała chyba poznać prawdziwego biblijnego Boga, bo myślę że przez taki czas miała wiele możliwości. Oczywiście szatan czuwa.

Czuję się jednak inaczej niż kiedy umierali moi rodzice, dla mnie śmierć już jest czymś innym.

Odpowiedz

Jak dla mnie śmierć jest początkiem
Moje życie natomiast nie ma już dla mnie takiej wartości jak kiedyś, jednakże każde życie innego człowieka ma dla mnie wartość ogromną i jak naucza nas Chrystus nie mamy absolutnie żadnego prawa komukolwiek go odbierać nieważne z jakiego powodu.
Chciałbym sobie leżeć na trawie i patrzeć na chmury :-)

Odpowiedz

Chłopcy, chciałam się dołączyć do waszych wypowiedzi.
Zapachniało mi tu tęsknotą za mieszkaniem w cudownym Królestwie z naszym Bogiem. O gdyby tak można było wsiąść w samolot i polecieć do Boga, tak od razu, już teraz …..

Odpowiedz
Andrzej Kojder
4 września 2015 20:54

Basia i bilety za darmo :-)

Odpowiedz
Andrzej Kojder
4 września 2015 20:53

Tak, śmierć jest początkiem, kurcze ale ja zamówiłem Biblię Gdańską, no trudno tam nie będzie potrzebna . :-)
Krzysiek fajny art :-)

Odpowiedz

Na szczęście coraz więcej z tego co było zakryte wychodzi na jaw.

Odpowiedz

Więc się ich nie bójcie. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało zostać wyjawione, ani nic tajemnego o czym by się nie miano dowiedzieć.
Mat 10:26

Odpowiedz

świetne opracowanie Krzysiu.Z Bogiem kochani.

Odpowiedz

Wielkie dzięki za miłe słowa

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud