Biblie

Pozostałości Kafarnaum

26 grudnia 2015
Krzysztof
Krzysztof

Witam wszystkich i zapraszam do przeczytania artykułu na temat Kafarnaum

Kafarnaum było miejscem powołania pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa oraz świadkiem cudów wychodzących spod ręki naszego Pana. Była to niewielka wioska zamieszkana głównie przez rybaków znajdująca się nad Jeziorem Galilejskim zwanym w Biblii Morzem Galilejskim a współcześnie nazwane Jeziorem Tyberiadzkim. Tam też zamieszkiwali Piotr i Andrzej – pierwsi z powołanych apostołów.

 

„A Jezus przechodząc obok morza Galilei ujrzał dwóch braci : Szymona zwanego Piotrem i Andrzeja, jego brata, którzy zapuszczali sieć w morze, bo byli rybakami. I im mówi: Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi. Zaś oni zaraz opuścili sieci i za nim poszli” Mateusza 4:18-20

 

Piotr i Andrzej zamieszkiwali w domu niedaleko synagogi, w której Jezus kilkakrotnie nauczał natomiast sam dom Piotra był wielokrotnie odwiedzany przez naszego Zbawiciela a także był miejscem gdzie Jezus uzdrawiał. Zresztą w samym Kafarnaum i okolicach Jezus głosił swoje pierwsze nauki i dokonywał cudów. Przypomnijmy zatem tych kilka sytuacji związanych z naszym Zbawicielem oraz Kafarnaum i pozostałościami budowli które opisuję.

 

„Zaś gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do niego setnik prosząc go i mówiąc: Panie, mój sługa leży w domu sparaliżowany oraz znękany. A Jezus mu mówi: Gdy przyjdę, uzdrowię go. A odpowiadając setnik rzekł: Panie, nie jestem godny abyś wszedł pod mój dach, ale powiedz tylko słowo a mój sługa zostanie uzdrowiony” Mateusza 8; 5-8

 

„A gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, która leżała na łożu oraz miała gorączkę; więc dotknął się jej ręki i gorączka ją opuściła, i wstała,i usługiwała im” Mateusza 8; 14-15

 

„I weszli do Kafarnaum, i zaraz w sabat wstąpił do synagogi, i nauczał. I zdumiewali się nauką jego, gdyż nauczał ich jako moc mający, a nie jak uczeni w Piśmie. A był w ich synagodze człowiek, opętany przez ducha nieczystego, który krzyczał. Mówiąc; Cóż mamy z tobą Jezusie Nazareński ? Przyszedłeś nas zgubić ? Wiem kim Ty jesteś Święty Boży. A Jezus zgromił go mówiąc: Zamilknij i wyjdź z niego. A duch nieczysty, szarpnąwszy nim i zawoławszy głosem wielkim wyszedł z niego ” Marka 1; 21-26

 

 

Całe Kafarnaum miało charakter zabudowy zwany insulami – wszystkie domy były połączonymi kondygnacjami o ścisłej budowie ze wspólnymi dziedzińcami. Współcześnie pozostałości osady wyglądają tak jak na poniższym zdjęciu.

 

 

clip_image002

 

Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy to synagoga w której Jezus kilkukrotnie przemawiał zwana także białą synagogą natomiast druga bardzo widoczna rzecz to współczesna budowla – kościół postawiony nad fundamentami domu Piotra i Andrzeja. Ktoś mógłby zapytać – skąd wiemy że są to akurat pozostałości tego właśnie domu ? Przede wszystkim jest jedyny budynek w Kafarnaum który przeszedł szereg zmian i był otoczony szczególną czcią przez chrześcijan jeszcze sprzed czasów panowania Konstantyna a ściślej sprzed czasów wizjonerskiego snu w którym szatan nakazał stworzyć religię katolicką pod znakiem męczeńskiej śmierci Jezusa czyli krzyżem – znakiem okrutnej męki, znakiem związanym z kultem śmierci i poniżenia który zostaje wykorzystywany bałwochwalczo po dzisiejszy dzień. Nie ma takiego drugiego budynku który by był tyle razy przebudowywany i można w nim znaleźć wszystkie pozostałości poprzednich budynków począwszy od okresu przebywania Jezusa na tym terenie aż do budowy ośmiokątnego kościoła za czasów Konstantyna.

Sam dom został odnaleziony w latach 1921 – 1926 przez Gaudenzio Orfali i prowadzono badania nad pozostałościami domu aż do czasu kiedy na specjalnych palach postawiono wspólczesny ośmiokątny kościół. Co jest jedną z ciekawszych rzeczy część tego terenu jest własnością greckiego kościoła prawosławnego – tego samego który „nie życzy sobie” wykopania większej części basenu Siloam która znajduje się na ich terenie !

Na poniższym zdjęciu widzimy fundamenty kościoła bizantyjskiego pozostawionego na fundamentach domu Piotra i Andrzeja jeszcze przed zbudowaniem nad nimi kościoła współczesnego.

 

image

 

Archeologowie, którzy bardzo dokładnie przebadali ten teren odkryli, że ośmiokątna struktura kryje kilka rodzajów fundamentów a także pozostałości malowideł posadzek i tynków znacznie starszych od ośmiokątnego fundamentu na nich postawionego.

 

plan

 

Jeżeli spojrzymy na powyższy plan odnalezionych struktur domu pierwszych apostołów to możemy rozróżnić trzy rodzaje fundamentów podzielonych na różne okresy powstania. Pod numerem 1 oznaczona jest najstarsza struktura czyli faktyczny dom Piotra datowany na okres pomiędzy I wiekiem przed do I wieku po narodzeniu Chrystusa. Pod numerem 2 oznaczono już mocną rozbudowę z murem oddzielającym od reszty domów i datowanego na okres od I do V wieku po narodzeniu Chrystusa. Było to już miejsce spotkań chrześcijańskich i znaleziono pozostałości tynków i  wyrytą na jednym z nich inskrypcję „Panie, Jezu Chryste pomóż słudze swemu”  ( zdjęcie inskrypcji poniżej ).Numerem 3 oznaczono pozostałości bałwochwalczego obiektu sakralnego zburzonego przez trzęsienie ziemi w roku 749 roku. Okoliczna ludność ruiny rozebrała i pozostawiła aż do roku 1905 do pierwszych wykopalisk archeologicznych których dokonano na tym terenie.

 

 

Inskrypcje

 

 

Obecnie ten teren należy do kilku kościołów a najważniejszą częścią jest zbudowany nad fundamentami ośmiokątny budynek sakralny potrzebny – a jakże – do dalszego uprawiania bałwochwalstwa przez kościół katolicki.

 

Kafarnaum 1890 rok

 

 

Na powyższym zdjęciu widzimy ruiny Kafarnaum – zdjęcie to zostało zrobione w 1890 roku i ukazuje smutny koniec tego miasta zniszczonego przez arabów którzy najechali te ziemie na początku VII wieku i trzęsienia ziemi które prawie doszczętnie zniszczyły miasto w VIII wieku co także opisuje niemiecki dominikanin Burchard z góry Syjon który w XIII wieku podróżował po Palestynie spisując wszystko w księdze „Descriptio Terrae Sanctae” gdzie zapisane jest zdanie : „Słynne ongiś miasto Kafarnaum jest całkowicie wzgardzone; liczy sobie zaledwie siedem domów ubogich rybaków”.

Przytaczam ten wpis dlatego ponieważ potwierdza on słowa Jezusa o tym co spotka Kafarnaum za nieopamiętanie się mimo oczywistych cudów dokonanych w tym miejscu. Oczywiście potwierdzają to same ruiny Kafarnaum ponieważ stojące obecnie ściany synagogi, w której Jezus uwolnił opętanego to są elementy zrekonstruowane ( zdjęcie poniżej ). Jednym zdaniem – Kafarnaum zostało zrównane z ziemią jak zapowiedział Jezus.

 

„A ty Kafarnaum, które jesteś wywyższone aż do nieba, aż do piekła będziesz strącone; bo gdyby się  w Sodomie działy te cuda, które się działy w tobie,zostałaby aż do dzisiejszego dnia” Mateusza  11; 23

 

synagoga w kafarnaum

 

Zniszczone Kafarnaum jest solidnym dowodem na to że nasz Zbawiciel – Jezus Chrystus zawsze dotrzymuje słowa, więc jeśli ktokolwiek ma co do tego wątpliwości niech się zastanowi: Czy naprawdę warto wątpić ? Naszym zwątpieniem i brakiem zaufania do Pana sprawiamy mu nieopisaną przykrość i nieszczęścia, które mogą nas spotkać to nie jest wynik kary ale braku blogosławieństwa, ponieważ odrzucanie Boga kończy się tym, że zgodnie z naszym życzeniem odwraca się. Jeżeli więc człowieku masz pretensje do Boga, że „zniszczył” ci życie to najpierw się zastanów czy ty nie zniszczyłeś więzi jaką nasz Pan Jezus Chrystus nas obdarzył przelewając swoją krew na krzyżu po to, abyśmy mogli zostać wyrwani spod mocy szatana.

 

Pozdrawiam Wszystkich

5 Comments. Leave new

Pięknie, Krzysiu :)
To prawda, że Bóg dotrzymuje słowa, i wszystko się dzieje i stanie dokładnie tak jak zapowiedział.
Również identycznie stało się przecież z Jerozolimą, której sam Jezus zapowiedział zniszczenie.

Odpowiedz

hej kochani, mam pytanie troszkę nie na temat, ale ciekawi mnie jedna sprawa. mianowicie: jak wiemy, wiele spraw jest obecnie przed nami zakrytych, chocby na temat szatana i jego diabelskiej konspiracji. wyczuwamy wiele zlych kierunkow z których dobiegaja nas zle wiadomosci, ale nie mamy pelnej wiadomosci, jak to wszystko dokladnie sie stalo, ktorymi sciezkami sie rozprzestrzenilo, jake konkretnie osoby sa za to odpowiedzialne i czy byly swiadome, w czym biora udzial. Jak myslicie, czy kiedys, tam po drugiej stronie Stworca da nam mozliwosc zobaczenia prawdziwej,juz niezakrytej historii ludzkosci?

Odpowiedz
Rafał Kudrański
30 grudnia 2015 22:53

Cześć dociekliwa :)
myślę, że konspiracja szatana nie jest aż tak zakryta – bynajmniej nie dla osób które karmią się Słowem Bożym i pragną podążać za Prawdą – czyli Bogiem Jezusem. Wiemy, że szatan jest obecnie władcą świata od dawna i zostanie nim do momentu przyjścia Chrystusa. A że jest ojcem kłamstwa to również wiemy doskonale ze Słowa Bożego. I owe jego rządzenie coraz bardziej jest obnażane – jak to w kłamstwie jesteśmy wychowywani.
Natomiast co do Twojego „głównego” pytania odnośnie zakrytej historii ludzkości – tak naprawdę tutaj również dla nowonarodzonych przez Zbawiciela nie jest to aż tak wielką tajemnicą jak te najważniejsze „etapy” historii ludzkości przebiegały. Słowo Boże nam daje dowody że świat został stworzony przez naszego Boga około 6/7 tyś lat temu, byli giganci – upadli aniołowi i rządzili krwawo, był potop i arka itp :) To wszystko coraz bardziej zostaje potwierdzane przez odkrycia archeologiczne które jeszcze szatan próbuje zatajać. Jest masa dowodów na to i coraz więcej wychodzi na jaw, że ewolucja i wielki wybuch to kłamstwo i fałszerstwo.
Oczywiście dla 90% zamieszkujących tą ziemię są to niestworzone rzeczy o których nie wiedzą albo nie są w stanie zaakceptować – wolą zaakceptować, że najnowszy Iphone da im ukojenie przecież…
Jeśli chodzi o historię to jest wiele jeszcze niewiadomych – ale takich tak naprawdę można rzec „nieistotnych” człowiekowi aby wpłynęło to aż tak bardzo na powierzenie swojego życia Zbawicielowi. Ale są to mimo wszystko intrygujące sprawy jak np. ile lat zostało zafałszowanych-dodanych do kalendarza czy chociażby zatajane przez świat historię słowian – to też bardzo ciekawe i fascynujące. Ale jak wspomniałem – to nie jest konieczne by mieć łatwiejszą drogę do Zbawcy – bo najprostszą i najlepszą jest Słowo Boże, które mamy dostępne dziś na wyciągnięcie ręki i powinniśmy dziękować, że żyjemy w takich czasach :)
Ale myślę, że takim momentem zwrotnym gdy kłamstwa szatańskie zostaną rozbite w pył w większej mierze to przede wszystkim jak dwóch świadków będzie głosiło Ewangelię oraz aniołowie Boży na niebie. Wtedy będzie się działo a szatan pewnie będzie robił pod siebie 😛
Pozdrawiam i życzę spokojnej nocy – dobranoc :)

Odpowiedz

Jeśli stoisz po stronie władcy wszystkiego, Pana Jezusa nie musisz niczego się obawiać. On chroni swój lud. Zaufaj Mu, a On otoczy Cię swoją opieką i zabierze do siebie, abyś był/a tam gdzie On jest. On wyprowadzi nas ze wszystkich ziem na oczach wrogich narodów, a poznają kto jest PANEM I KRÓLEM wszystkiego. Skoro nas wyprowadzi i będzie sądził ich na naszych oczach to czyż nie poznamy kim byli ci, którzy stali się nieposłusznymi wrogami Jezusa ? Wszystko będzie jasne i nie okryte żadną tajemnicą.
Chwała i cześć Barankowi, Zbawicielowi ludu Bożego !!!

Odpowiedz

Dzieki za szybkie i ciekawe odpowiedzi :)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud